Almanya’dan Trump’ın NATO açıklamasına sert tepki

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Polonya Başbakanı Donald Tusk ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

NATO’nun koruma vaadinin kayıtsız şartsız geçerli olduğunu belirten Scholz, “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” dedi.

Scholz, Trump’ın sözlerine işaret ederek, “Güncel olaydan dolayı şunu net bir şekilde söylemeye izin verin; NATO’nun karşılıklı yardım garantisinin herhangi bir şekilde göreceleştirilmesi sorumsuzca ve tehlikelidir. Hiç kimse Avrupa’nın güvenliğiyle oynayamaz ve pazarlık yapamaz.” ifadesini kullandı.

Almanya’nın Avrupa’nın güvenliğine özellikle NATO’nun doğu kanadında önemli katkılarda bulunduğunu vurgulayan Scholz, NATO ittifakının savunması ve Avrupa’nın güvenliği için işbirliğini daha da güçlendireceklerini kaydetti.

Scholz, bunun Ukrayna’ya desteği de doğrudan ilgilendirdiğini söyledi.

Başbakan Scholz, NATO’nun uzun yıllar ortak savunmanın temeli olacağını kaydetti.

“POLONYA’NIN GÜVENLİĞİ, BİZİM GÜVENLİĞİMİZ”

Bu yıl, Almanya’nın Polonya’ya yönelik korkunç saldırısının ve Varşova’nın yıkılmasının 85. yılı olduğuna dikkati çeken Scholz, “Ağır suçumuzun farkındayız ve ortak barışçıl geleceğimiz için bundan doğan görevin bilincindeyiz. Tarihimize karşı sorumluluğumuzun altına çizgi çekilemez. Bu, bugün için bir hatırlatma ve gelecek için bir misyon olmaya devam ediyor” diye konuştu.

Scholz, Almanya ve Polonya’nın, Avrupa Birliği’nde (AB) ve NATO’da birlikte durduğunu, Rus emperyalizminin Avrupa’nın güvenliğini tehdit ettiği bir dönemde dayanışma için birlikte çalıştığını vurgulayarak, “Polonya’nın güvenliği, bizim güvenliğimizdir” dedi.

TUSK’TAN TRUMP YORUMU

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Trump’ın NATO ile ilgili sözlerine ilişkin şunları kaydetti:

“Trump’ın eski başkan veya yeniden aday olmasından bağımsız olarak şunu söylemek istiyorum; tüm NATO üyesi devletlerin savunma potansiyelinin finansmanını doğrudan ve önemli ölçüde artırması, aslında Avrupa’nın ortak çıkarıdır. Buna şüphem yok. Ukrayna’dan alınan korkunç dersin kimseyi şüpheye düşürmemesi gerektiğini düşünüyorum, bu gerçekten gerekli. Donald Trump bunu söylediği için değil, oldukça objektif şekilde ifade ediyorum.”

Trump’ın sözlerinin herkes için, özellikle de gerçek tehdidin farkında veya tam farkında olmayanlar için “soğuk bir duş etkisi” yapması gerektiğine inandığını aktaran Tusk, “Gerçekten ABD ile tam işbirliği için çabalamamız gerekiyor ama Avrupa’nın da kendi güvenliğine yatırım yapması gerekiyor” dedi.

Tusk, ancak herkesin Trump’ın sözlerini ciddiye almak zorunda olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Transatlantik işbirliğinin güvenliğimizin temeli olarak kalmasını sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız. Bu alanda yakın ve işbirliğinin iyi bir alternatifi yok. Avrupalı NATO üyeleri ile ABD arasında, Washington’daki durum ne şekilde gelişirse gelişsin, buna önem vermenin hem bugün hem de gelecek nesiller için görevimiz olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

AB’nin, Rusya kadar askeri güce sahip olmaması için hiçbir neden olmadığını dile getiren Tusk, Avrupa’nın askeri zorluklar da dahil olmak üzere her türlü zorluğun üstesinden gelebilmesini sağlama konusunda gerçekten iddialı olmak için birçok neden olduğunun altını çizdi.

“KİMSE TAHMİN EDEMEZDİ”

Tusk, tarihin çok acımasız olduğunu kanıtladığına işaret ederek, “Hatta birkaç yıl önce hiç kimse Polonya ve Almanya’nın, Ukrayna’yı Rus saldırganlığından korumak için askeri açıdan bu kadar yakın çalışacaklarını düşünemezdi” dedi.

Scholz ile hava savunma alanı da dahil olmak üzere ikili düzeyde ve Avrupa’da işbirliğinin yoğunlaştırılması gerektiğini konuştuklarını aktaran Tusk, “Biz de Avrupa olarak bunu Polonya ve Almanya arasındaki işbirliği çerçevesinde mümkün olan en kısa sürede, yani 5 veya 10-15 yılda değil, önümüzdeki 12 ayda yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Tusk, herkesin tarihten çıkarması gereken dersler olduğunu vurgulayarak, bu konuda ne yapılması gerektiğini bildiklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x