Tarihe geçecek sözler

Soçi’de düzenlenen 20. Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Toplantısı’nda katılımcılara hitap eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, insanlığın küresel sorunlarının kolektif çözümler gerektirdiğini, egoizmin süreci çıkmaza sokacağını vurgulayarak Rusya’nın yeni dünya düzenine büyük katkı sunmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Son 20 yılda dünyada ciddi değişiklikler yaşandığını kaydeden Putin, “Önümüzde yeni dünyayı inşa etme görevi duruyor” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı başlatmadığını, aksine onu sona erdirmeye çalıştığını ifade eden Putin, “Ukrayna krizi, bir toprak çatışması değil, Rusya başkalarının topraklarını işgal etmeye ilgi duymuyor” diye konuştu.

Putin, Rusya’nın sürekli olarak artan jeopolitik baskıya karşılık vermek zorunda olduğunu söyleyerek Moskova’nın Batı’daki rakiplerinin gerçeklik duygusunu yitirdiğini ve olası tüm sınırları aştığını, tüm kuralları ihlal ettiğini kaydetti.

“UYSALLIK OLARAK ANLADILAR”

ABD ve tebaalarının askeri, siyasi, ekonomik, kültürel ve hatta ahlaki hegemonya sağlama politikası izlediğine işaret eden Putin, “Rusya’nın yapıcı işbirliğine hazır olmasını bazıları yanlış anladı. Uysallık olarak anladılar, yeni dünya düzeninin kendini Soğuk Savaş’ın kazananı ilan edenler tarafından kurulmasına hazır olduğumuzu sandılar. Sömürge yönetimi döneminin kibrinden kurtulmanın zamanı geldi. Şunu söylemek istiyorum; Gözlerinizi ovuşturup açın. Bu dönem çoktan bitti ve bir daha asla geri dönmeyecek” şeklinde konuştu.

“SİZ KİMSİNİZ?”

“Zamanında NATO’ya girme talebinde bile bulunduk ama o zaman bize gülerek, ‘Aa, yok’ dediler” diyerek Batı’ya seslenen Putin “Rusya için medeniyet çok yönlü bir olgudur, hiçbiri diğerinden daha kötü veya daha iyi değil, eşittir” dedi ve ekledi:
“Müttefiklerimize, ortaklarımıza bunu zaten açıkça söyledim; bir ara bendeniz basitçe ‘Belki biz de NATO’ya katılmalıyız?’ önerisinde bulundum. Ama ‘Hayır! NATO’nun böyle bir ülkeye ihtiyacı yok, hayır’ dediler.”

“ABD SÖMÜRGECİ DÜŞÜNCEYİ GETİRMEYE ÇALIŞIYOR”

Rusya lideri, ABD’nin uluslararası hukuku yok edip yeni bir düzen kurma girişimlerinde bulunduğunu belirterek “Uluslararası hukuku yeni bir düzen ile değiştirmeye çalışıyorlar. Nasıl bir düzen? Belli kurallara dayalı. Hangi kurallar? Bunlar ne tür kurallar, kim icat etti? Tamamen belirsiz. Fakat tam bir çeşit zırva, saçmalık. Tüm bunlar genelde küstah bir şekilde yapılıyor ve söyleniyor. Tüm bunlar, sömürgeci düşüncenin tezahürü. Her zaman ‘yapmak zorundasınız, yapmakla yükümlüsünüz, sizi ciddi şekilde uyarıyoruz’ dediklerini duyuyoruz. Siz kimsiniz? Bizi uyarma hakkını nereden alıyorsunuz? Bu gerçekten şaşkınlık verici” dedi.

“RUSYA, SAĞDUYUNUN FİLİZLENMESİNİ BEKLİYOR”

Batı’nın Kiev’e sağladığı destek hakkında konuşan Putin, Rusya’nın bu konuda sağduyunun filizlenmesini beklediğini belirtti.

Ülkelerin Ukrayna’ya finansman ve destekle baş edip etmeyecekleri ve Rusya’nın bununla ilgili beklentisinin ne olduğu sorusu karşısında Putin, “En azından sağduyunun biraz filizlenmesini bekliyoruz. Ülkeler bununla başa çıkarlar mı diye kendilerine sormak lazım. Elbette ki başa çıkarlar, bir sorun görmüyorum. Sorun, üretimi genişletmek, savaşa akıtılan ve çatışmayı uzatan para miktarını artırmak” ifadelerini kullandı.

“SALDIRAN TARAF İÇİN HOŞ OLMAYACAK”

Rusya topraklarına nükleer saldırı düzenlenmesi halinde Moskova’nın buna nasıl karşılık vereceğinin sorulması üzerine Putin, “Nükleer saldırıya yanıtımız, saldıran taraf için kesinlikle hoş olmayacak. Düşmanın hayatta kalma şansı bulunmayacak” uyarısı yaptı.

Rusya’nın askeri doktrininde Rus ordusunun nükleer silah kullanması için iki sebebe yer verildiğini, birincisinin Rusya’ya yönelik nükleer saldırı, ikincisinin Rusya’nın varlığına yönelik tehdit olduğunu hatırlatan Putin, doktrinde nükleer eşiği düşürmek için bir neden görmediğini, günümüzde Rusya’nın varlığını tehdit eden bir durum bulunmadığını vurguladı.

Putin, aklıselim sahibi ve bilinci açık hiç kimsenin Rusya’ya karşı nükleer silah kullanmayı aklına getirmeyeceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

“KAPSAMLI NÜKLEER DENEME YASAĞI ANTLAŞMASI’NDAKİ ONAYIMIZI GERİ ÇEKEBİLİRİZ”

ABD’nin Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Antlaşması’nı (CTBT) imzaladığını ancak onaylamadığını anımsatan Putin şöyle konuştu:
“Moskova’nın da bu anlaşmaya ilişkin onayını geri çekebileceği uyarısında bulundu: “Bu, Duma vekillerinin meselesi, teorik olarak onayın geri çekilmesi mümkün. Eğer bunu yaparsak, bu tamamen yeterli olur.”

“UKRAYNA, TÜRKAKIM’A ZARAR VERMEYİ AMAÇLIYOR”

Putin, Ukrayna’nın TürkAkım doğalgaz boru hattına zarar vermeyi amaçladığını ve bu hatta saldırmaya çalıştığını belirterek bununla ilgili ‘İngilizce konuşmalar’ duyduklarını kaydetti.

Kuzey Akım’a yapılan sabotajla ilgili Putin “Bu olaylardan en çok kimin zarar gördüğünün yanında kimlerin yarar sağladığına da dikkat çekmek lazım. Bu da Amerikalı enerji şirketleridir. Avrupa enerji pazarına gözünü diken ABD, bu boru hatlarına karşı olduğunu zaten uzun zamandır söylüyordu. TürkAkım gibi diğer hatlara da birçok saldırı çabasında olduklarını da biliyoruz” dedi ve söz konusu saldırıları ‘terör saldırısı’ olarak niteledi.

Kuzey Akım sabotajlarıyla ilgili soruşturmanın sonuçsuz kaldığına da dikkat çeken Rusya lideri, görünene göre yakında bir sonuç elde edilemeyeceğini ekledi.

“UKRAYNA 4 AYDA 90 BİNDEN FAZLA KİŞİYİ KAYBETTİ”

Rus lider, Kiev’in ‘karşı taarruza’ geçtiği 4 Haziran’dan bu yana Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin 90 binden fazla askerini kaybettiğini ifade etti.
Rusya’nın özel askeri harekat kapsamında hedeflerine ulaşma yolunda sakin bir şekilde ilerlediğine dikkat çeken Putin, Rus ordusunun bu hedefler ulaşacağından emin olduğunu vurguladı.

Putin “Mermiler bittiği zaman Ukrayna biter. Kendileri söylüyorlar ‘artık cephanede mühimmat kalmadı’ diye. Ukrayna’ya yapılan yardımlar kesilirse en fazla bir hafta devam edebilir” dedi.

“RUSYA, BUREVESTNİK KITALARARASI FÜZESİNİ BAŞARIYLA TEST ETTİ”

Rusya lideri Putin, Moskova’nın Burevestnik adlı yeni kıtalararası seyir füzesini başarı ile test ettiğini vurguladı:
“Nükleer tahrik sistemine sahip, küresel menzilli seyir füzesi Burevestnik’in son testi başarılı bir şekilde tamamlandı.”

Süper ağır balistik füze Sarmat ile ilgili çalışmalarda da sona yaklaşıldığını vurgulayan Putin, geriye bürokrasi prosedürlerinin tamamlanması kaldığının, Sramat füzesinin en kısa sürede muharebe nöbetine geçeceğinin altını çizdi.

“BÖYLE BİR EKONOMİYE SAHİP UKRAYNA’YI İSTİYORSANIZ ALIN”

Putin, birlik dışındaki ilk toplantısını Ukrayna’da yapan Avrupa Birliği’ne (AB) sert mesaj verdi.
‘Ukrayna’nın AB’ye üye olmasına hiçbir zaman karşı olmadıklarını da söyleyen Putin, “Eğer AB böyle bir ekonomiye sahip Ukrayna’yı almak istiyorsa, buyursun alsınlar” dedi.

Diğer yandan Ukrayna’nın NATO üyeliğine her zaman karşı çıktıklarını söyleyen Putin, “Bu tutumun kendi içinde birtakım ciddi dayanakları var. Zira NATO’nun sınırlarımıza doğru genişlemesi, ulusal güvenliğimizi doğrudan etkiliyor. NATO’nun Rusya sınırlarına yaklaşması, ülkemizin güvenliği için en önemli meydan okuma. NATO sadece bir siyasi blok değil, askeri ve siyasi bir blok ve altyapısının bize yaklaşması bizim için ciddi bir tehdit” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x