İsrail’den skandal Güney Afrika açıklaması! Resmen suçladılar: Ahlaki açıdan iğrenç

Son dakika Güney Afrika haberleri: İsrail, Refah’a saldırı planı nedeniyle Güney Afrika’nın talep ettiği yeni tedbirlere ilişkin cevabını Uluslararası Adalet Divanı’na sundu. İsrail, Güney Afrika’nın talebinin ahlaki açıdan iğrenç olduğunu belirtti.

İSRAİL: GÜNEY AFRİKA’NIN TALEBİ TUHAF VE UYGUNSUZ’

İsrail, UAD tarafından açıklanan yazılı beyanında, Güney Afrika’yı, soykırım suçlamasıyla yargılandığı Divan’ın yetkisini kötüye kullanmakla suçladı.

Güney Afrika’nın ek tedbir talebinin “tuhaf” ve “uygunsuz” olduğunu iddia eden İsrail, Refah’a yapacağı saldırıya ilişkin iddiaları yanıtlamak yerine, 20 Aralık 2023’te aleyhine soykırım davası açan Güney Afrika’ya yönelik suçlamalar yöneltti.

‘AHLAKİ AÇIDAN İĞRENÇ’

İsrail, Güney Afrika tarafından Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal etmekle suçlandığı davanın “hukuki temelden yoksun”, “ahlaki açıdan iğrenç” ve “hem Soykırım Sözleşmesi’nin hem de Mahkeme’nin kötüye kullanılması anlamına geldiğini” ileri sürdü.

Beyanlarında, Gazze’deki saldırılarında uluslararası hukuka riayet ettiğini savunan İsrail, Divan’ın kısa süre önce zaten birtakım tedbirler hükmettiğini ve Gazze’de, yeni tedbirlere hükmedilmesini gerektirecek nitelikte değişiklik olmadığını iddia etti.

İSRİAL’DEN GÜNEY AFRİKA’YA SUÇLAMA

Güney Afrika’nın, Divan’ı, Hamas’ın fiilleri konusunda yeterince bilgilendirmemekle itham eden İsrail, Güney Afrika’nın, ihtiyati tedbir mekanizmasını koruyucu bir “kalkandan” ziyade kendisine karşı bir “kılıç” olarak kullandığı suçlamasını yöneltti.

Divan’ın, Gazze’deki küçük düzeyli silahlı çatışmaları idare etme yetkisi olmadığını savunan İsrail, Güney Afrika’nın, Hamas’ın uzun süredir müttefiki olduğunu, açtığı dava ile İsrail’in kendini savunma hakkını ortadan kaldırmak istediğini ve Divan’ı manipüle ettiği ileri sürdü.

GÜNEY AFRİKA REFAH’A SALDIRI SONRASI YENİ TEDBİR TALEBİNDE BULUNDU

Güney Afrika, İsrail’in, Refah kentine planladığı saldırının ortaya çıkaracağı büyük çaplı öldürme, zarar verme ve yıkım eylemleri sebebiyle 13 Şubat’ta UAD’den acil şekilde yeni tedbirlere hükmedilmesini talep etmişti.

Güney Afrika başvurusunda, İsrail’in Refah kentine planladığı saldırının, hem Divan’ın 26 Ocak tarihli ihtiyati tedbir kararlarının hem de Soykırım Sözleşmesi’nin ciddi ve telafisi mümkün olmayan şekilde ihlal edilmesi anlamına geldiğini belirtmişti.

Güney Afrika’nın başvurusunda, UAD İç Tüzüğü’nün 75. Maddesi uyarınca davanın her aşamasında tedbir kararlarına hükmedebileceğini ve 26 Ocak’tan bu yana Gazze’de Mahkeme’nin yeni tedbirlere hükmetmesini gerektiren ölçüde önemli gelişmeler olduğunu vurgulamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x