Huawei yeşil teknolojilere yönelik raporunu  BM İklim Değişikliği Konferansı’nda açıkladı

Huawei yeşil teknolojilere yönelik raporunu
 BM İklim Değişikliği Konferansı’nda açıkladı

 

Huawei, AE4RIA ve UNFCCC İnovasyon Merkezi, BM İklim Değişikliği Konferansı kapsamında, ‘Yeşil İnovasyonu Hızlandırmak’ konulu oturuma ev sahipliği yaptı. Kurumlar aynı zamanda; ATHENA Araştırma Merkezi, PwC ve EIT Digital’in katkılarıyla yayınladıkları ‘İkiz Geçiş için İkiz Beceriler’ raporuyla, düşük karbon hedefi için yeni aksiyon planlarını paylaştılar. 

 

Etkinliğin açılışını yapan Huawei Kurumsal İlişkiler Başkan Yardımcısı Vicky Zhang şunları söyledi, “Bugün iş ortaklarımızla birlikte hazırladığımız bu önemli raporun lansmanını yapmaktan gurur duyuyorum. Bu rapor, ‘Paris Anlaşması’ hedeflerine ulaşmak için gereken net sıfır karbon teknolojilerini inşa etmek ve yaygınlaştırmak üzere izlenecek yolu işaret eden, yenilikçi çözümlere odaklanıyor.”

 

EIT Digital Eğitim Birimi Başkanı Salvatore Moccia da raporu değerlendirirken, “AB’deki şirketlerin dörtte üçünden fazlası nitelikli çalışan bulmakta zorlandıklarını bildirmektedir. Dijital ve yeşil dönüşümün hızlanmasıyla birlikte, bir paradigma değişikliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Yeniden beceri kazandırma ve beceri geliştirme programlarımızla bu sorunu aşacağız” dedi.

 

Macaristan Enerji Bakanlığı İklimden Sorumlu Büyükelçisi Dr. Barbara Botos yaptığı değerlendirmede şunları söyledi, “Yeşil enerji sadece onu depolayabilirsek anlamlıdır. Yeşil dönüşümü hızlandırmak için tüm sektörlerde dengeli bir gelişime ihtiyacımız var.”

 

Krizlerle öne çıkan bir çağda, sürdürülebilirliğe eşit derecede önem vermeden, ekonomik büyümeyi sağlamak ve olumlu maddi sonuçlar elde etmek kolay değil. Buna paralel olarak, dijital teknolojilerin hayatımızın neredeyse her alanında yer alması, değişimlerin hızını, insanlar ve işletmeler üzerindeki etkisini katlanarak artırmıştır. Ancak bugün sadece dijital bir dönüşüm söz konusu değil. Yeşil enerji üretme ihtiyacından güç alan bir yeşil teknoloji devriminin de eşiğindeyiz ki bu değişim önemli bir istihdam potansiyeli de yaratacaktır.

 

SolarPower Europe, sadece Avrupa güneş enerjisi sektöründe 2025 yılına kadar bir milyon istihdamın sağlanacağını öngörüyor. Yeni endüstriyel ve teknolojik zorluklarla birlikte, personel eğitim süreçlerinin de gelişmesi ve yeni ihtiyaçları karşılaması gerekiyor. Huawei gibi şirketler, bu eğitim süreçlerine destek olmaya hazır. Huawei, 2023 yılında on binlerce çalışan için binin üzerinde eğitim organize etti. Nitelikli profesyonellere beceri kazandırmak için iş birliğine dayalı bir ekosistem, bu yeni dönemin kritik noktalarından biridir.

 

EAERE ve SDSN Küresel İklim Merkezi Başkanı Prof. Phoebe Koundouri ise konuşmasında, “Yeşil Avrupa Anlaşması, işgücü piyasalarındaki yapısal değişiklikleri hızlandırıyor. AB, rekabet gücünü artırmak için yeni bir strateji geliştirirken, yetenekli personele ihtiyaç artabilir. Eğitim, sanayi ve politika paydaşlarını 2050 yılına kadar iklim nötrlüğüne ulaşmak için yeni işgücü ihtiyaçlarında ileri taşıyacak olan bu iş birliğinden gurur duyuyorum” dedi.

 

Huawei Avrupa Kamu İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Hui Cao etkinliğin kapanış konuşmasında, “Umarım hepimiz bu raporu yaygınlaştırmak için güçlerimizi birleştirebiliriz. İklim değişikliğinin yarattığı zorluklar çok büyük. Sürdürülebilirliğe doğru yaklaşarak, dijitalleşme potansiyelini ortaya çıkarmak için gereken yetenekleri birlikte geliştirebiliriz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x