Erdoğan: Gazeteci katliamları Hamas bahanesiyle görmezden geliniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da “Birlikte Gelişmek: Sorumluluklar, Eylemler ve Çözümler” temasıyla gerçekleştirilen “TRT World Forum 2023” programında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

Küresel ölçekte son derece zorlu günlerden geçiyoruz, küresel güvenliği sağlamakta mükellef kurumlar yetersiz kalıyor. İsrail’in Gazze’ye saldırılarında kan akmaması için elimiz taşın altına koymaya hazırız. Rusya Ukrayna arasındaki savaş gündemde arka plana düşse de can yakmaya devam ediyor. O dönem ateşi körükleyenlerin bölgemize yaptığı kötülük görülüyor. Sorun çözme kabiliyetlerinin olmadığını bir daha anlıyoruz. Adil bir barışın kaybedeninin olmayacağı gerçeği yine görülmüştür. Gerçekten de barışa özellikle adil bir barışa her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz günler yaşıyoruz. Bedeli maalesef masumlar ödemektedir, buna artık bir dur demenin zamanı gelmiştir. Bölgemiz bir süredir hasret kaldığı barış ve istikrar iklimine yeniden kavuşacaktır.

ÇÖZMEMİZ GEREKEN MESELELER OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ: Türkiye, ekonomisiyle demokrasisiyle, basınıyla, gerçekleştirdiği sessiz devrimleriyle 21 yıl öncesine nazar çok daha ileridedir. Bugün medyamız 2002’den daha zengin. Terör bulaşmadığı, şiddeti övmediği ve başkasına hakaret etmediği sürece isteyen istediğini yazmaktadır. Eksiklerimiz yok mu tabii ki var, dünyanın her yerinde olduğu gibi bizim de çözmemiz gereken meseleler olduğunun farkındayız. Gazze’de 70’i aşkın gazeteci öldü, dünyanın meşhur medya kuruluşları nerede? Neden sesleri çıkmıyor? Hani nerede Batı’nın o meşhur basını? İsrail Gazze’de sadece kadın ve çocukları değil çok zor şartlarda çalışan basın mensuplarını da öldürmüş ve öldürmeye devam ediyor. Uluslararası basın kuruluşlarının bu tabloyu kabullenmesi daha vahim. Her gün bir gazeteci katlediliyor ancak bize yıllardır basın özgürlüğünden dem vuran kurumların hiçbirinin gıkı dahi çıkmıyor. Küresel medya kartelleri Gazze’deki gazeteci katliamını Hamas bahanesiyle görmezden geliyor. Küresel medya kartelleri, Gazze’deki vahşeti gözlerden kaçırmaya, Hamas bahanesiyle gazeteci katliamını meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Şu anda bizim Anadolu Ajansı’ndan şehidimiz var. Şurada görüldüğü gibi yaralı, gazi kameramız var. Nerede? Gazze’de? Tüm barbarlığına rağmen Gazzelilerin direniş azmini kıramayan İsrail medyadaki propaganda savaşını da kaybetmektedir. İsrail güçleri basın mensuplarımızın hakikate ayarlı kameralarını kırmaya çalışsa da hakikate engel olamamıştır. Olağanüstü çabalarla Gazze’deki insani dramı dünyaya duyurmaya çalışan basın mensuplarına şükranlarımı sunuyorum. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x