Bartın’da Halk Dansları Şöleni

Bartın’da halk dansları şöleni

Dans şöleninde miniklerden 60 yaşa kadar farklı yaş gruplarındaki 270 dansçı hünerlerini sergiledi

Renkli görüntülere sahne olan programda halk oyunlarından, mezdeke, horon, zeybek ve roman havasına kadar farklı dans gösterileri yer aldı

BARTIN – Bartın’da bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Halk dansları şöleni renkli görüntülere sahne oldu. Miniklerden, 60 yaşa kadar farklı yaş gruplarındaki dansçıların yer aldığı 270 dansçı, Türkiye’nin farklı yörelerine ait halk oyunlarından, horon, roman havası, zeybek ve mezdekeye danslarına kadar tüm yeteneklerini sergiledi.

Bartın Belediyesi Halk dansları Şöleni’nin 9’uncusu, İl kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 2 gün süren şölende 11 farklı grupta, toplam 270 dansçı katıldı. Salonun hınca hınç dolduğu programda, miniklerden 60 yaşına kadar farklı yaş grubundaki dansçılar, hünerlerini sergiledi. Bartın, Kastamonu, Aydın, Karadeniz, İç Anadolu gibi Türkiye’nin farklı yörelerine ait halk oyunları, horon, roman havası, zeybek, mezdeke ve oyun havaları gösterisi gerçekleştirdi. Bartın’da açılan kurslarda eğitim gören dansçıların performansı izleyicilerin beğenisini kazandı. Özellikle 50-60 yaşlarındaki dansçılar, torunları yaşındaki gençlerle dans ederken, enerjileri ve performansları ile alkış aldı. Genç dansçılar ise sergiledikleri figürlerle, Mezdeke ve Anadolu Ateşi gibi dans gruplarına meydan okudu. Genç dansçılar, yetenekleri ile ünlü dansçılara adeta taş çıkarttı.

Gitar ile oyun havası

Programda izleyicilere gitar ile oyun havası çalındı. Gitarı ile programa katılan bir yöresel ses sanatçısı ise mini konserine nostaljik şarkılarla başladı. Gitar çalarak, şarkı söyleyen sanatçı, Bartın havası gibi oyun havaları seslendirerek, salondakileri coşturdu. Konser esnasında ise 2 eğitmen sahneye çıkarak, göbek attı.

Renkli görüntülerin ortaya çıktığı program hakkında bilgi veren Halk Oyunları Eğitmeni Orhan Doğan, “Bartın Belediyesi Halk Dansları Şöleni’ni her sene gerçekleştiriliyor. Bu sene 9.’sunu gerçekleştirdik. Progama 11 dans grubumuz katıldı. Tüm yörelerin müzikleri ve figürleri sergileniyor. Yaklaşık 270 dansçıyla sahne alıyoruz. En ufaklarından yani minik gruptan, hobi grubu dediğimiz 50-60 yaş arası dansçılar da grubumuzda yer alıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x