Bakan Bak yanıtladı: Liglere ne kadar ara verilecek?

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın yumruklu saldırısına uğrayan hakem Halil Umut Meler’i hastanede ziyaret etti.

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bak, “Liglere ne kadar süre ara verilecek?” sorusuna, “Çok uzun süre ara verileceğini zannetmiyorum” yanıtını verdi.

‘HERKESİ SAĞDUYUYA ÇAĞIRIYORUZ’

Bak, şunları söyledi: “Olayı şiddetle kınıyoruz. Olaya sebebiyet verenlerle ilgili İçişleri hem de Adalet Bakanımızla görüşmüştük. Onları gerekli işlemleri yaptılar. Süreç mahkemeye intikal etti. Spor açısından da önemli bir geceydi. Yeniden birlik ve beraber olmamız için, spordaki bu baskıyı, hakemler üzerindeki baskıyı da azaltacak şekilde herkese görev düşüyor. Kesinlikle bütün yöneticilerin futbolun ve sporun tüm ögelerinin kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor. Dolayısıyla yorumlar değerlendirmeler yaparken bunlara çok dikkat etmesi gerekiyor. Herkesi sağduyuya çağırıyoruz. Buna ihtiyacımı var. Sporun özellikle milli takımımızın başarılı bir şekilde Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılmasıyla beraber halkımız arasında da önemli bir değeri ortaya çıktı. Almanya’da oynanacak Avrupa Futbol Şampiyonası öncesinde ilgimizin daha kaliteli olmasını istiyoruz o nedenle bu tip olaylara prim vermeyeceğiz.”

Ne olmuştu?

Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, 11 Aralık akşamı 1-1 berabere kaldıkları Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler’e yumrukla saldırdı, darbeyle yere düşen Meler bazı kişilerce de tekmelendi.

Maç sonrası sahaya inerek maçın hakemine şiddet eylemine karışan tüm şüpheliler ile sahaya inen taraftarlar hakkında, “6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık” ve “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yaralama” suçlarından Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Olayın ardından hastaneye giden Koca, emniyet güçlerinin gözetiminde hastanede tedavi gördü. Ardından gözaltı işlemleri hastanede yapılan ve ilk ifadesi hastanede alınan Koca, Ankara Batı Adliyesi’ne sevk edildi. Hakeme saldırıda bulunan ve dün akşam saatlerinde gözaltına alınan K.Ç. ve Ş.Y.Ş. de Ankara Batı Adliyesine getirildi. Bu arada, soruşturma kapsamında 3 kişi daha gözaltına alındı. Koca’nın da aralarında olduğu 3 kişi tutuklandı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, tüm liglerdeki maçların süresiz olarak ertelendiğini açıkladı. Saldırının Türk futbolunun tüm paydaşlarına yapıldığına vurgu yapan Büyükekşi, şunları kaydetti: “Bugüne kadar hakemleri hedef gösteren, hakemlere yönelik suça teşvik eden herkes bu aşağılık suçun ortağıdır. Kulüp başkanlarının, yöneticilerinin, teknik direktörlerinin, televizyon yorumcularının hakemleri hedef gösteren sorumsuz açıklamaları bugün bu alçak saldırıya zemin hazırlamıştır. Yıllar önce olmuş bazı olayları bugün olmuş gibi sürekli gündeme getiren herkes bu çirkinliğin sorumlusudur. Bu insanlık dışı saldırının sorumluları ve azmettiricileri hakkında devletimizle eş güdümlü olarak hak ettikleri tüm cezai işlemler uygulanmaya başlanmıştır. Sorumlu kulüp, kulüp başkanı, yöneticileri ve Halil Umut Meler’e saldırıda bulunan tüm suçlular, en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu kararı ile tüm liglerdeki maçlar süresiz olarak ertelenmiştir.” (SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x